Historie vinařství

Château Haut Brion je bezpochyby jednou z nejvěhlasnějších viniční usedlostí v kraji Bordeaux. Nachází se v podoblasti Graves a je součástí klasifikace „Cru Classé de Graves“, ustanovené v roce 1959. Je zároveň nejstarší a nejmenší z vinařských usedlostí, kterým byla tato klasifikace přiznána. Usedlost se nachází v obci Pessac, která je součástí aglomerace Bordeaux a víno nese apelaci Pessac-Léognan (A.O.C.).

Od roku 1525, kdy byl vinohrad založen Jeanem de Pontac, a který započal s výstavbou slavného zámku v roce 1549, historie viniční usedlosti a vína, je dlouhá, složitá a úchvatná, tak jako je víno samo. Vzpomeňme jen některé významné osobnosti, které v průběhu let a ročníků ušlechtilého vína, zasloužily o jeho rozkvět a věhlas: Arnaud de Pontac III který vlastnil usedlost od roku 1649, zdokonalil zpracování hroznů, prodloužil dobu macerace, dal vínu současnou hluboce rubínovou barvu, pevnou kostru a tím i dlouhověkost v dozrávání do senzorické bohatosti. Další vinaři v kraji následovali nový styl vína i při tvorbě vlastních Crus a byli u zrodu nového stylu místních vín. Haut Brion si získával obdiv a oblibu na královských dvorech: ať Ludvíka XIV, či anglického krále Karla II i u dalších evropských panovníků. Na stolech šlechtických domů a bohaté buržoazie, nemohl Château Haut Brion chybět a neopomeňme Thomase Jeffersona, třetího amerického prezidenta, který si víno tolik oblíbil!

Přenesme se do současnosti. V roce 1935 kupuje celou usedlost americký bankéř a jeho potomci jsou i v současnosti stále členy společnosti a správní rady, v jejímž čele stojí Princ Robert de Luxemburg.

WEB: www.haut-brion.com

Vinohrady

Celková rozloha vinohradu je 48.35ha, jeho reliéf tvoří dvě malé vyvýšeniny a celé území ohraničují potůčky Peugue a Serpant, které se podílejí na tvorbě specifického mikroklimatu. Půdní skladbu tvoří hlavně čtvrtohorní hluboké štěrky, umožňující dokonalou drenáž přebytečné dešťové vody. Průměrný věk viničních hlav je 30-35 let a odrůdovou skladbu tvoří Merlot (45%), Cabernet Sauvugnon (44%), Cabernet Franc (10%) a jedno procento Petit Verdot. Na 3ha vinohradu se pěstují bílé odrůdy Semillon a Sauvignon bílý, které dávají úžasné bílé suché víno, které je velice vzácné.

Senzorický výraz vína

K vychutnání každého ročníku Château Haut Brion je nutné obrnit se velkou trpělivostí. Ale když víno vyzraje, jeho senzorický a senzitivní výraz je nezapomenutelný! Vůně, aroma i buket rozezpívají tóny havanského doutníku, černé čokolády, pražení, cedrového dřeva, ale i konfitovaného fíku později i listů sušeného černého čaje. V ústech je výraz vína zprvu delikátní, ve vývojové etapě se umocňuje, je patrná přítomnost ušlechtilých, sametových tříslovin a ve fázi finální zazní symfonie aromatické intenzity v ohlušujícím, ale tolik svůdném akordu.

Vína z vinařství Chateau Haut Brion

Chateau Haut Brion 2020

Chateau Haut Brion 2020

Monumentální víno se pyšní zářivým šatem tmavě rudé barvy. Lesk oděvu je vysoký a jeho viskozita je bohatá. Již při prvním přivonění, bez pohybu vína ve sklenici, je přímý aromatický výraz komplexní, sestavený z not černého rybízu, tmavé třešně a vzácných koření. Pohyb vína ve sklenici a druhé přivonění potvrdí upřímný ovocný tón tmavých plodů, notu lehce uvadlého květu růže, mentolový tón a delikátní závan dýmu.

Potenciál zrání: 8-40 let
Velikost balení: 1 ks
Objem lahve: 0.75 l
Více než 5 balení
Cena za balení: 27 655 Kč (27 655 Kč za láhev)
Chateau Haut Brion 2017

Chateau Haut Brion 2017

Majestátní víno vystavuje na obdiv zářivou, tmavě rubínovou barvu, ověnčenou purpurovými a nafialovělými odstíny. Lesk oděvu je vysoký a viskozita je bohatá.

Potenciál zrání: 8-25 let
Velikost balení: 1 ks
Objem lahve: 0.75 l
Méně než 5 balení
Cena za balení: 17 596 Kč (17 596 Kč za láhev)