Co by se s víny stalo v případě ukončení činnosti společnosti Vintero? Přijdu o svou investici?

Toto je častý dotaz, který je jistě na místě. Po zakoupení vín na Vintero se investor stává přímým vlastníkem vína, což vnímáme i zároveň jako jednu z našich velkých předností. Poté totiž vlastníkovi zajišťujeme čistě skladovací prostory v zabezpečeném skladu. V případě, že by se tak s naší společností cokoliv stalo, nic to nemění na skutečnosti, že investor je vlastník vín. Dané víno by tak nešlo do případného insolvenčního řízení apod. To byl ostatně jeden z důvodů, který nás motivoval k vytvoření tohoto projektu, protože na českém trhu jsme nenašli nikoho, kdo by takovou službu poskytoval. 

Jak poznám, že víno není padělané?

Padělaná vína jsou mnohdy na první pohled nerozeznatelná od originálu. Kvalitní padělek není možné odhalit bez toho, aniž bychom lahev otevřeli, víno si nalili do sklenice, zkontrolovali barvu, vůni a chuť. Proto je zcela zásadní ověřit si zdroj, ze kterého víno nakupujete. Ani věhlasná francouzská vinařství bohužel neunikla snaze padělatelů, kteří si touto cestou přijdou na nemalé peníze. Na internetu můžete nalézt „akční“ nabídky za bezkonkurenční ceny, což již samo o sobě vzbuzuje podezření. Pro Vintero je tak zásadní dlouholetá spolupráce se společností Good Wine Lover, která je přímým dovozcem vín z věhlasných vinařství Francie. Tato vína nakupujeme přímo z Chateau (vinařských zámků), nebo prostřednictvím takzvaných Négociatů (obchodníků s víny ve Francii), kteří jsou napojení přímo na francouzská vinařství.  

Co ovlivňuje vývoj ceny investičních vín?

Cenu investičních vín v první řadě ovlivňuje hlavně jeho kvalita a ročník. Poté nesmíme zapomínat na původ, dostupnost a odborné hodnocení. S postupem času kromě kvality roste i vzácnost daného vína. To je velmi ovlivněno tím, že se možnost nákupu neustále snižuje a víno se stává nedostupným a díky tomu roste jeho cena.

Je možné investiční vína skladovat v soukromém skladu?

Ano, víno je možné si po předchozí domluvě kdykoliv vyzvednout a Investici tak můžete skladovat ve vlastních prostorách. Ze zkušeností to však nedoporučujeme. Podmínky skladování investičních vín jsou natolik specifické, že i malá nepozornost může vést ke znehodnocení vína.

Proč nakupovat investiční vína právě přes Vintero?

Ve Vinteru se svěřujete do rukou odborníků. Investicím do vína se věnujeme více než 10 let a díky tomu v naší nabídce najdete jedinečná vína z různých koutů Francie. Jejich množství je na všech trzích velmi omezené a do České republiky doputuje pouze zlomek z celkové produkce. Získáváme pro vás co možná největší dostupnou část těchto vín a většinu z vín nabízíme k investici jako jediný prodejce na českém trhu. 

Kolik se ročně vyprodukuje investičních vín?

Pokud světovou produkci investičních vín porovnáme s celkovou produkcí všech vín, podíl investičních vín je velmi nízký, nikdy nepřesahuje 0,2%. Z finančního hlediska podíl investičních vín v Bordeaux představuje cca 1,5 miliardy liber

Kde se víno skladuje?

O vína se nemusíte bát, jejich uskladnění zajišťujeme v elektronicky zabezpečeném skladu. Ten splňuje veškeré nároky pro skladování investičních vín – odpovídající teplotní režim, vlhkost, absenci denního světla a nežádoucích otřesů. Navíc pokud na svou investici dostanete chuť, kdykoliv si ji můžete vyzvednout a vychutnat do posledního doušku.

V čem se liší investiční vína od těch běžných?

Běžná vína jsou určena k rychlé spotřebě a aby nedošlo k jejich znehodnocení, není tak možné je skladovat déle než několik málo let. Naproti tomu hodnota investičních vín s přibývajícím stářím vzrůstá. investiční vína vhodná k archivaci mají několik společných charakteristik:

  1. Vždy se jedná o vína, která mají svůj originální původ 

  2. Pocházejí z oblasti, která je kontrolovaná apelačním systémem, čímž si udržují velmi vysokou kvalitu

  3. Každé z vín má potenciál zrání v lahvi i v několik desítek let 

  4. Po těchto vínech existuje poptávka na globálním trhu s víny 

  5. Aby si vína zachovala vysoké nároky na kvalitu, jsou každý rok produkována jen v omezeném množství

Jaká rizika jsou spojena s investicí do vína?

Jak již jistě víte, žádný druh investice se neobejde bez možných rizik. V případě investičních vín je rozumné snažit se vyvarovat hlavně těmto rizikům:

  • Znehodnocení vína nesprávným skladováním
  • Volba nepopulárního ročníku
  • Sázka pouze na jeden druh vína

Vždy je zapotřebí mít na paměti, že pokud se rozhodnete pro investici do vína, je to min. na dobu 5 let. Poté vám garantujeme zpětný odkup nejméně za cenu, za kterou jste si víno koupili, takže vy jako investor nic neriskujete. Jedinou podmínkou je úschova vína v našich sklepních archivech. Pouze tak můžeme dalším investorům zaručit, že nedošlo ke znehodnocení vína.

Jak je to v případě dědictví?

Jedná se o tentýž případ jako u Vašeho veškerého nehmotného majetku, resp. pokud byste v závěti neuvedl jinak, spadá to klasickou cestou do dědického řízení. Nicméně může tam vyvstat jedna zásadní komplikace a to je ta, že o Vašem portfoliu nebude nikdo z rodiny vědět. Doporučujeme tak informaci v závěti přímo uvést, nebo s tím obeznámit někoho z rodiny. Portfolio se poté převede na základě Vašich požadavků.