Historie vinařství

Viniční usedlost nese název Suduiraut od roku 1580, po uzavření sňatku Nicole d´Allard s Léonardem de Suduiraut.

Château, poničené v době vzpoury části šlechty proti králi (Louis XIV), bylo rekonstruováno v 17. stolení a přejmenováno na Cru du Roy na konci století osmnáctého. V té době se stal jeho majitelem synovec rodiny Suduiraut, Jean Joseph Duroy, Baron de Noaillan. Úžasné zahrady francouzského stylu, které navrhl slavný zahradník Ludvíka XIV. Monsieur Le Nôtre, dokreslily jedinečným způsobem okolí viniční usedlosti.

18. dubna 1855 byla viniční usedlost Château Suduiraut zařazena do slavné klasifikace jako Premier Cru Classé.

WEB: https://www.suduiraut.com

Vinohrady

Rozloha vinohradu Château Suduiraut je 91ha. Stáří viničních keřů je v průměru 35 let. V chudé, dobře filtrující půdě dominují písčitě jílovité štěrky. Tento typ půdní skladby nutí kořeny vinné révy pronikat do značné hloubky, kde teprve nachází potřebné živiny. Vztah révy a půdy je ve výrazu vína vyjádřen bohatou přítomností minerálů.

Výrobní postupy

Famózní ušlechtilá plíseň – botrytis cinerea – obalila bobule hroznů se zpožděním, ale dokonale vyzrála. Vinobraní 2017 proběhlo v na sebe navazujících 3 sběrech. Cukry byly v bobulích báječně koncentrované a hrozny si současně zachovaly výraznou aromatickou svěžest.