Uplynulý rok se ve světě financí nesl ve znamení nestability a častých ztrát. Ne však v oblasti luxusních vín, která dostála své pověsti robustního, pevně rostoucího artiklu a porazila většinu akciových fondů.

Narozdíl od ostatních investičních komodit je víno určené k tomu, aby se vypilo. A přitom ho existuje omezené množství. S každou lahví, na které si někdo pochutná, tak roste cena těch ostatních. Množství lidí, kteří si luxusní lahev mohou dovolit, navíc neustále roste - a svoji cestu k vínu si nově nacházejí i lidé z Asie, Afriky a Latinské Ameriky. Díky své nezávislosti na akciové trhu je také odolné vůči krizím - v roce 2007, kdy S&P spadlo o 35%, Liv-ex 1000 pouklouzlo o 0,6%. A tato kvalita se prokázala i letos.

 liv-ex.com

Po zhruba dvouprocentním poklesu uprostřed roku, kdy se jiné druhy investic propadaly do bolestivých hlubin, se stovka nejsledovanějších vín v prosinci dostala na uspokojivý růst 5,4% – tedy více, než DAX, FTSE 100 i Hang Seng. A některé vinné fondy se šplhaly až k hranici deseti procent

To byly krize. Avšak i z dlouhodobého měřítka je tato komodita dobrá investice. Podle studie Wealth Report 2020 společnosti KIng Frank přinesla investiční vína za posledních 10 let zhodnocení 120%. Díky své stabilitě by tak měla být součástí každého konzervativního portfolia jako položka, na kterou opravdu není potřeba sahat – a pokud je investor aktivní a sleduje trh, může si sáhnout i na divočejší čísla. Některé lahve měly jen za rok 2020 zhodnocení přes 300%

Ale držme se při zemi. Jisté zhodnocení 4-10% je pěkné samo o sobě. A nespornou výhodou vína je zároveň to, že pokud by se přiblížila apokalypsa a trh se zhroutil, svoji investici můžete vypít a na sklonku světa si užít přepychový večírek.